Osoby zrzeszone w chorzowskim kole RAŚ wystosowali wniosek do prezydenta Andrzeja Kotali, dotyczący nadania nowej nazwy ronda

Osoby zrzeszone w chorzowskim kole RAŚ wystosowali wniosek do prezydenta Andrzeja Kotali, dotyczący nadania nowej nazwy ronda, które znajduje się przy ulicach Żołnierskiej i Nomiarki. Zgodnie z wnioskiem, miałoby ono nosić nazwę Ofiar Obozu Świętochłowice Zgoda i być upamiętnieniem ofiar tego obozu. Już po zakończeniu wojny miało oddać tam życie 200 mieszkańców Chorzowa.

Nowa nazwa ronda
75 rocznica wybuchu II wojny światowej to doskonała okazja, by znaleźć miejsce w Chorzowie, w którym można byłoby upamiętnić poległych mieszkańców miasta i wszystkich Ślązaków, którzy w tamtym okresie cierpieli z powodu prześladowań. Nazwa ma na celu przypominać wszystkim – mieszkańcom i przyjezdnym – że taki obóz istniał i tym samym uczcić pamięć jego ofiar. Pomysłodawcy liczą też, że w końcu powstanie w mieście miejsce, w którym będzie można składać kwiaty ku czci poległych i prześladowanych w tamtym okresie czasu. Członkowie RAŚ uważają, że takie inicjatywy mają na celu nie tylko upamiętnienie, ale też pozostawienie przestrogi dla przyszłych pokoleń.